Gyakori, de az adóhatóság által ritkán ellenőrzött esemény, amikor valaki olcsón vesz üzletrészt, részvényt.
Nem adóztatja az állam, ha a piacon vásárolunk áron alul, azonban az áron alul szerzett értékpapírt keményen adóztatják, főleg, ha a vevő és a magánszemély között még „munkakapcsolat” is van.
Az áron alul vett részvény jövedelmet és így adózást keletkeztet, függetlenül attól, hogy a szerzéskor a magánszemély éppen „költ” valamire és így bevétele sincs a tranzakcióból. Az értékpapír szigorú adózásának az az oka, hogy az állam likvid vagyonnal tartja az értékpapírt, még a forgalomképtelen üzletrészt is!
Az Szja tv. 77/B.§ alábbi szakasza elég bonyolultan fogalmaz, de felsejlik benne az opció lehetősége, amely biztosíthat egy alacsony áru beszerzést, az opció jogszerűségét (hogy nem színlelt) a körülmények alapján az adóhatóság minősítheti. Az adóhatóság firtathatja az értékpapírra kötött opciós szerződés dátumát is – hiszen egy évtizeddel ezelőtti opciós szerződés okán olcsón szerzett részvényt így nem kellene azonnal a jelenlegi piaci értéke alapján leadózni. Eközben a jogszabály pongyola és az értékpapír átruházási értékét is elnagyolja:
Az értékpapírra vonatkozó eladási vagy más hasonló jog gyakorlása révén megszerzett jövedelemnek minősül a jogosult magánszemélynél az értékpapír átruházására tekintettel megszerzett bevételből az a rész, amely meghaladja az értékpapírnak az átruházás időpontjára megállapított szokásos piaci értékét (az említett jog gyakorlásából származó bevételrész), csökkentve a jog megszerzésére fordított (ingyenes vagy kedvezményes jogszerzés esetében ideértve a jog megszerzésekor adóköteles bevételt is), a magánszemélyt terhelő igazolt kiadással, azzal, hogy
a) az értékpapír átruházására tekintettel megszerzett bevétel fennmaradó részéből a jövedelmet az…