Az adó- és járulékszabályok között számos kedvezmény, mentesség található a betegségek, az elemi károk, a hátrányos szociális körülmények esetére, azonban az eddig példa nélküli koronavírus-járvány megfékezésével összefüggő rendkívüli helyzet kezelésére szolgáló segélyekre, támogatásokra, kedvezményekre jelenleg nem tartalmaznak kifejezett rendelkezésket. A kormány gazdaságvédelmi intézkedései között azonban már vannak, (és feltehetően még várhatók) a közterheket enyhítő szabályok.
Ilyen többek között a hiteltörlesztési, illetve a végrehajtási moratórium, továbbá 2020. március, április, május és június hónapra vonatkozóan, meghatározott körben
- a bejelentett kisadózó utáni kata -mentesség;
- kifizető (foglalkoztató) egyéni és társas vállalkozó számára a foglalkoztatáshoz, jogálláshoz kapcsolódó szociális hozzájárulási adót, szakképzési hozzájárulás elengedése;
- járulékmentesség az egyéni és társas vállalkozók, illetve munkaviszonyban álló dolgozók esetében, míg a 4 százalékos természetbeni egészségbiztosítási járulékot legfeljebb havi 7710 forintig kell levonni és megfizetni.
Emellett jó tudni, hogy a Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló 2011. évi CXCIV. törvény 28/A. §-a a katasztrófahelyzetben adott, illetve kapott segítséghez fűződő teljes köztehermentességet átfogó módon, általános érvénnyel mondja ki a vállalkozások valamennyi közteher-fizetési kötelezettségére kiterjedően. A rendelkezés szerint katasztrófa-helyzet esetén a vállalkozási tevékenységet végző jogalanyok (cégek, egyéni vállalkozók) által ellenszolgáltatás nélkül, a katasztrófa-helyzet következményeinek elhárítása, mérséklése céljából végzett tevékenységet, a katasztrófahelyzetben lévők számára nyújtott szolgáltatást, termékátadást bármely fizetési kötelezettségről szóló jogszabály alkalmazásában olyan tevékenység-végzésnek kell tekinteni, mint amit a fizetési kötelezettség alanya a…