A megváltozott munkaképességű személyek ellátásról szóló 2011. évi CXCI. (Mm.) törvény alapján rehabilitációs hozzájárulás fizetésére az a munkaadó kötelezett, amelynek (akinek) a foglalkoztatotti létszáma a 25 főt meghaladja, és az általa foglalkoztatott megváltozott munkaképességű személyek száma nem éri el a létszám 5 százalékát.
A jogszabály 23. § (4) bekezdés értelmében a létszám számítása során a Központi Statisztikai Hivatal munkaügy-statisztikai adatszolgáltatáshoz kiadott útmutatójában foglaltak szerinti tárgyévi átlagos statisztikai állományi létszámot kell érteni a (2) bekezdésben meghatározott személyek figyelmen kívül hagyásával. A statisztikai állományi létszámot egy tizedes jegyre kerekítve a kerekítés általános szabályai szerint kell meghatározni.
Az említett (2) bekezdés alapján a munkaadó létszámának megállapításakor figyelmen kívül kell hagyni
a) a közfoglalkoztatási jogviszonyban, valamint a közfoglalkoztatás támogatásáról szóló kormányrendelet szerint támogatott munkaviszonyban foglalkoztatott személyeket,
b) az egyszerűsített foglalkoztatás szabályai szerint jogszerűen alkalmazott munkavállalót,
c) az önkéntes tartalékos katonai szolgálati viszonnyal rendelkező munkavállalót, és
d) a Munka Törvénykönyvéről szóló törvény alapján más munkáltatónál történő átmeneti munkavégzés során foglalkoztatott munkavállalót,
e) a honvédek jogállásáról szóló kormányrendelet hatálya alá tartozó hivatásos és szerződéses állományú katonát,
f) a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban álló személyt annál a munkaadónál, aki őt nevelőszülőként foglalkoztatja.
Tehát a fent említett személyi köröket kivéve, valamennyi munkaviszonyban álló (tehát a más jogviszonyban munkát végzőket nem!) dolgozót figyelembe kell venni a rehabilitációs hozzájárulás megállapítása során, akikkel a KSH említett útmutatója a átlagos statisztikai létszám meghatározása során kalkulálni kell, illetve munkaideje eléri a napi 4 órát.
Az Mm. törvény alkalmazásában munkaadónak a foglalkoztatási (1991. évi IV.) törvény 58. § (5) bekezdés c) pontja szerinti munkaadót kell tekinteni. Ez alapján munkaadónak az a jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, valamint…