Kiskaput hagytak az osztalék Szochójára – az ingatlan bérbeadók örülhetnek!
A szociális hozzájárulási adó (Szochó) lett a korábbi egészségügyi hozzájárulás (EHO) utódja. Az átmenet korábban is okozott problémákat, most következzen a jogalkotás során vélhetően szándékosan „elkövetett” kiskapu.
Korábban az osztalékot – magánszemély esetén – legfeljebb 450 ezer forint EHO terhelte. Ez 2019.07.01-től 24 havi minimálbér 17,5 százaléka, vagyis 625.800 forint. Ez az adóemelés előbb a KIVA alanyok esetében okozott jogértelmezési vitát, de váratlan fordulatként az adóemelés az adó mellőzésébe fordult az osztalékot szerző magánszemélyek jelentős részénél!
A Szochó szabályai szerint (2.§ (2)) az osztalék esetében is az adót addig kell megfizetni, amíg a természetes személy összevont jövedelme a tárgyévben eléri a minimálbér összegének huszonnégyszeresét (adófizetési felső határ)
Az összevonandó jövedelmek közé tartozik a bérbeadásból származó jövedelem.
Így az ingatlan bérbeadásából elért jövedelem mentesít az osztalék utáni Szochó alól, de úgy, hogy a bérleti díjat nem is terheli Szochó!
Így az a magánszemély, aki 1 millió forint bérleti díjból származó bevételt ért el, 1 millió forintnyi osztalékot Szochó mentesen vehet fel. Természetesen, aki eléri a bérleti díjból, vagy más összevont jövedelméből a minimálbér 24-szeresét, vagyis 3.576.800 forintot, az teljesen mentesül az osztalékának Szochója alól!
Ha valaki 2018-ban…