Gyakran felmerülő kérdés, hogy amennyiben egy munkavállaló többes jogviszonyban áll, akkor az egyes munkaadók milyen formában, mértékben vehetik igénybe a foglalkoztatáshoz kapcsolódó szociális hozzájárulási adókedvezményt?
A szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. (Szocho.) törvény csak az ugyanazon foglalkoztatónál fennálló kedvezmények vonatkozásában tartalmaz korlátozó előírásokat.
A jogszabály 17. szakasza értelmében a 10-16. szakaszban említett kedvezmények tekintetében
- kifizető az ugyanazzal a természetes személlyel fennálló munkaviszonyára, közfoglalkoztatási jogviszonyára tekintettel csak egy adókedvezmény igénybevételére jogosult. A több adókedvezmény egyidejű igénybevételét lehetővé tévő külön rendelkezés hiányában az adókedvezmények közötti választás joga a kifizetőt illeti meg
- az adókedvezmények egy adott hónap tekintetében egyszeresen vehetők igénybe ugyanazon kifizető és természetes személy között ismételten létesített munkaviszony során
- ugyanazon kifizető és természetes személy között egyidejűleg fennálló több munkaviszony esetében a kedvezmények egy adott hónap tekintetében egyszeresen vehetők igénybe. Az adókedvezmények igénybevételét ugyanazon kifizető és természetes személy között ismételten létrejött munkaviszonyok során az elsőként létrejött munkaviszony, az egyidejűleg fennálló munkaviszonyok esetében a kifizető döntése alapozza meg.
Fenti előírások alapján, ha a foglalkoztató a munkavállalóval összefüggésben több kedvezménnyel élhet vagy a dolgozónak tárgyhónapon belül (akár párhuzamosan) több munkaviszonya van a foglalkoztatónál, akkor a kedvezmények között választania kell.
Például, ha egy oktatási intézmény ugyanazon munkavállalót köznevelési foglalkoztatási viszonyban és munkaviszonyban is…